Posiadanie basenu to wielka przyjemność, ale również obowiązek. Aby móc cieszyć się czystą wodą, komfortową kąpielą i sprawić, by basen utrzymał swoją wysoką estetykę przez wiele lat, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja.
Kluczowe jest oczywiście zastosowanie odpowiednich urządzeń, dzięki którym możliwa będzie skuteczna walka z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, jednak nie zawsze nawet najlepsze systemy są w stanie poradzić sobie z każdym problemem. Mimo, że nasze systemy filtracyjne zatrzymują większość zanieczyszczeń, warto stosować również specjalne preparaty i wiedzieć, co zrobić w przypadku pogorszenia się jakości wody.
Zalecamy przeczytanie tego artykułu, w którym zamieściliśmy wiele przydatnych porad oraz odpowiedzi na często zadawane pytania.
Dezynfekcja wody w basenie pozwala na skuteczną walkę z różnego rodzaju zanieczyszczeniami – zarówno organicznymi, jak i nieorganicznymi.
Najczęściej wykorzystuje się do tego celu metodę chlorowania – chlor można zakupić w różnych formach, a do tego zawarty jest on w większości preparatów do pielęgnacji basenu. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na to, aby środek nie był zbyt agresywny, bowiem może mieć negatywny wpływ na powierzchnię, a także może wywołać podrażnienia na skórze
Doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu będziemy mieli wiedzę o ilości chloru znajdującego się w wodzie są testery.
Bardzo przydatnym akcesorium jest także stabilizator chloru, chroniący przed jego zbyt szybkim ubywaniem.
Dezynfekcja chlorem jest również przydatna w walce z rozwijającymi się w wodzie glonami, których szczególnie wysoki przyrost można zaobserwować podczas obfitych opadów deszczu, upałów albo bardzo zmiennych warunkach pogodowych. Niezwykle skuteczna jest w takim wypadku szokowa dezynfekcja chlorem – oczywiście środek ten stosujemy po kąpieli, bowiem duże jego stężenie w wodzie może być bardzo szkodliwe dla człowieka.
Ten rodzaj dezynfekcji zalecamy osobom, które mają już problemy z glonami i drobnoustrojami – jeżeli problem ten nie występuje, zalecamy działania profilaktyczne, a więc stosowanie specjalnych preparatów eliminujące ryzyko rozwoju glonów.
Jak rozpoznać, że możemy mieć z nimi problem ? Po śliskim osadzie, który pojawia się na dnie basenu i jego ściankach.
Kolejnym niezbędnym elementem użytkowania i pielęgnacji basenu jest kontrolowanie pH wody, które nie może być ani zbyt niskie (współczynnik kwasowy), ani zbyt wysokie (współczynnik zasadowy).
W tym pierwszym przypadku może dochodzić do podrażnienia błon śluzowych, a nawet niszczenia elementów basenu (np. wykładzin czy urządzeń filtrujących), natomiast w drugim przypadku dochodzi do zmniejszenia skuteczności środków dezynfekujących wodę
O odpowiednie pH, wynoszące 7,0-7,4, należy dbać przez cały czas, bowiem jego zmiana może być gwałtowna zarówno podczas opadów deszczu, jak i wysokich temperatur.
Zalecamy stosowanie specjalistycznego preparatu co najmniej raz w tygodniu.
Bardzo często dochodzi do osadzania się zanieczyszczeń na dnie basenu, w związku z czym konieczne jest zastosowanie specjalistycznych rozwiązań.
Najskuteczniejszym z nich jest w takim wypadku odkurzacz do basenu, który dzięki swoim właściwościom jest w stanie poradzić sobie nawet ze sporą ilością zanieczyszczeń – zalegających zarówno na dnie, jak również na ściankach. Urządzenia tego typu są całkowicie odporne na działanie chemii basenowej, posiadają specjalne kije teleskopowe, dzięki którym czyszczenie jest łatwe i sprawne, a różne końcówki pozwalają na usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń – również tych większych i trudniej usuwalnych.
O ile z większością zanieczyszczeń doskonale radzą sobie systemy filtrujące, są takie, które opierają się najbardziej nawet skutecznym filtrom. Mowa o bardzo drobnych zanieczyszczeniach, które należy ze sobą połączyć, by system filtracyjny mógł sobie z nimi skutecznie poradzić.
Jest to możliwe dzięki koagulacji, która dodatkowo wzmacnia działanie środków dezynfekujących, a także powoduje, że woda staje się klarowna i czysta, w związku z czym zażywanie w niej kąpieli jest niezwykle przyjemne. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, warto skorzystać ze specjalnych środków koagulacyjnych.
Oprócz czynności pielęgnacyjnych, prowadzących do usuwania zanieczyszczeń i uzyskiwania odpowiedniego poziomu pH za pomocą środków chemicznych, niezbędne jest również wykonanie odpowiednich działań na otwarcie oraz zakończenie sezonu.
Kiedy rozpoczynacie Państwo sezon kąpielowy, zalecamy skontrolowanie sprawności filtrów oraz wszelkiego rodzaju przewodów.
Kiedy nie korzystacie Państwo z zadaszenia albo powłoki chroniącej wodę, konieczne jest dokładne wyczyszczenie wody, ścianek i dna, do czego służą specjalistyczne preparaty.
Należy również zadbać o odpowiedni poziom pH oraz chloru w wodzie – dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności i uzyskaniu pewności, że wszystko jest w porządku, można rozpocząć zabawy w basenie.
W trakcie okresu zimowego warto pamiętać szczególnie o tym, aby pompę oraz filtr chronić przed zamarznięciem – jeżeli nie posiadamy zadaszenia, warto wszelkie urządzenia przechowywać w ciepłym miejscu.
Na koniec chcemy zalecić Państwu zachowanie wszelkich środków ostrożności w trakcie używania środków chemicznych. Aby zachować pełne bezpieczeństwo należy używać akcesoriów ochronnych. Zalecamy również stosowanie się do informacji zawartych na opakowaniu – dzięki zaleceniom producenta nie tylko zachowamy bezpieczeństwo, ale również będziemy w stanie skutecznie wyczyścić basenową wodę.